Stalker 2 způsobil na Ukrajině rozruch kvůli používání ruského jazyka

Kategorie: Stalker 2 | Napsat komentář

Příchod Stalkera 2 nevzbudil na všech frontách nadšení. Ukrajinští fanoušci se trvdě ohradili nad ruskou verzí hry a zejména pak nad podtitulem Heart of Chernobyl. Správně ukrajinsky se totiž Černobyl píše „Chornobyl“. Pobouření nastalo také nad používáním ruského jazyka v upoutávkách, což je podle všeho vnímáno místní komunitou, že je hra ruská, nikoli ukrajinská.

Na prostest se rozjel na Twitteru hashtag #ChornobylnotChernobyl.

Na Ukrajině nenajdete město Černobyl, pouze Chornobyl. Nejedná se o ruské město, ani o ruský jazyk,“ napsal uživatel Leviafan851. Podle jeho názoru herní vývojáři ignorují logiku a zdravý rozum.

Černobyl je Ukrajina, název musí být ukrajinský,“ napsal BanderaEvil.

Uživatel blach_smith vyzval vývojáře, aby přestali dehonestovat svůj národ a důstojně prezentovat svou zemi.

K uvedenému protestu jsou však také reakce s opačným názorem, které naopak nechápou vlnu nevole.

Místo toho, abychom byli za vývojáře ze studia GSC Game World šťastni a podporovali je, vylévá se na ně negativita a špína. Podle mého názoru to tady trochu zavání krabí mentalitou.“ napsal na Twitteru yuriybozhko.

Uživatel s nickem edmuuur poznamenal, že většina hráčů Stalkera je rusky mluvících a Ukrajinci rozumějí rusky. Navíc byl název Černobyl použit i v prvním díle hry. 

Situace mezi Ruskem a Ukrajinou je dluohodobě špatná. V březnu tohoto roku byl prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskij obviněn z tlaku na ruský jazyk pod záminkou ochrany ukrajinštiny.

V dubnu 2019 totiž Nejvyšší rada Ukrajiny přijala v závěrečném čtení zákon „O zajištění fungování ukrajinského jazyka jako úřední jazyk“. Zákon nařizuje využívání pouze ukrajinského jazyka, zejména pak státními a místními úřady, vzdělávacími institucemi, nemocnicemi a také v sektoru služeb. Používání ruského jazyka, kterým hovoří významný počet obyvatel Ukrajiny, je tedy prakticky vyloučeno.

Stalker 2: Heart of Chernobyl vychází 22. dubna 2022. Porovnat ceny objednávky můžete v naší sekci.

Zdroj: iz.ru | Tagy: , ,
Odběr diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

0
Co si o tom myslíš, Stalkere?x